اصول اخلاقی انتشار مقاله

تعهدات اخلاقی نویسندگان در قبال فصلنامه علمی پژوهشی روش­شناسی علوم انسانی:

به لحاظ اخلاقی شایسته است اساتید و پژوهشگران حوزوی و دانشگاهی با رعایت موارد زیر دست­اندرکاران فصلنامه را در کاهش زمان و هزینه­های تدوین هر شماره یاری دهند.

  1. رعایت اصول علمی در نگارش مقاله
  2. مقاله علمی پژوهشی مسئله محور باشد نه موضوع محور؛
  3. بیان دقیق مسئله تحقیق در مقدمه مقاله؛
  4. تلاش برای پیشبرد ادبیات حوزه فعالیت فصلنامه؛
  5. پرهیز از بیان مطالبی که در حل مسئله نقشی ندارند؛
  6. رعایت دقیق آئین نامه نگارش مقاله
  7. همکاری صمیمانه با دست­اندرکاران فصلنامه در فرایند اصلاح، تکمیل، ویرایش و نهایی­سازی مقاله
  8. در صورت مشاهده هرگونه تخلف از سوی پژوهشگران، مجله براساس قوانین بین المللی (COPE) برخورد خواهد کرد.

همچنین از اساتید و پژوهشگاه حوزوی و دانشگاهی انتظار داریم که با بیان پیشنهادات و انتقادات خود، زمینه را برای گسترش و تعمیق روز افزون ادبیات فلسفه و روش­شناسی علوم انسانی و مبانی فلسفی و روشی تولید علم بومی و دینی فراهم آورند و از این طریق در اعتلای علمی ایران اسلامی سهیم گردند.

 تعهدات اخلاقی فصلنامه نسبت به نویسندگان:

از آنجا که نویسندگان مقالات علاقمند هستند در اسرع وقت و به بهترین شکل ممکن نتیجه تحقیقاتشان به اطلاع طیف گسترده­ای از اساتید و پژوهشگران حوزوی و دانشگاهی برسد، دست­اندرکاران فصلنامه به لحاظ اخلاقی خود را متعهد می‌دانند که با برنامه­ریزی مناسب، در کوتاه­ترین زمان ممکن نتیجه ارزیابی اولیه و نهایی مقاله را به اطلاع نویسندگان برسانند.

در اولین گام دست­اندرکاران فصلنامه خود را متعهد می­کنند نتیجه ارزیابی اولیه مقالات ارسالی را حداکثر یک ماه پس از دریافت مقاله و نتیجه نهایی ارزیابی مقاله را حداکثر شش ماه پس از دریافت مقاله به اطلاع نویسنده/نویسندگان برسانند و با نشر الکترونیکی فصلنامه، محتوای آن را به اطلاع تعداد بیشتری از اساتید و پژوهشگران علاقمند به این مباحث برساند.